Tarihte Bugün
Eva Braun / Eva Hitler 1912-1945

Eva Braun / Eva Hitler (1912-1945)

Eva Anna Paula Braun ya da evlendikten sonra aldığı soyadıyla Eva Hitler (6 Şubat 1912 – 30 Nisan 1945), Adolf Hitler’in uzun süreli hayat arkadaşı ve kısa bir süre için nikahlı eşidir.

Öğretmen Friedrich Braun ve eşi Franziska Kronberger’in ikinci kızı olan Eva Braun, Münih’te dünyaya geldi. Liseden sonra bir sene ticaret okulunda okudu. Bu dönemde ortalama notları vardı. Atletizme ilgisiyle dikkat çekti. Sağlık memuru olarak birkaç ay çalıştıktan sonra Nazi Partisi’nin fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann’ın yanında asistan ve model olarak çalışmaya başladı. 1929’da Hoffmann’ın stüdyosunda Hitler’le tanıştırıldı.

17 yaşında bir fotoğrafçı asistanı ve bir model olarak çalışırken Münih’te Hitler ile tanıştı. İlişkilerinin ilk döneminde iki kere intihara kalkıştı. II. Dünya Savaşı süresinde Hitler’in yanında lüks bir hayat yaşadı. Fotoğraflardan çok hoşlanan Braun, Hitler’in sayıca az renkli fotoğraflarını çekmişti. 1944’te kardeşi, Hitler’in subaylarından biri olan Hermann Fegelein ile evlenene kadar onunla beraber halk toplantılarına katılmamıştı.

Hitler’in üvey kardeşinin kızı olan ve bir ilişkisi olduğu iddia edilen Geli Raubal’ın intiharından sonra Braun ile daha çok görüşmeye başladı. Braun ilişkisi süresince ilk intihar denemesini 1932’de 20 yaşında kendini vurarak yaptı. 1935’teyse uyku haplarıyla intihara kalkıştı. Bu olaylardan sonra Hitler, Braun’a daha büyük bir bağlılık göstermeye başladı. 1936’dan itibaren sürekli Hitler’in yanında oldu. Braun’a maaş bağlayan Hitler ona ayrıca bir Mercedes, bir şoför ve bir hizmetçi tuttu.

Eva Braun ve Hitler Berghof’da, Haziran 1942 II. Dünya Savaşı sonlarında Üçüncü Reich yıkılırken, Braun, Hitler’e sadakat yemini etmiştir. 29 Nisan 1945’te Hitler’le evlendikten 40 saat geçmeden sığınaklarında siyanür ile intihar ettiler. Almanlar ölümüne kadar Eva Braun’dan haberdar olmamışlardır.